YSJSU Awards 2019 | Your nominees

YSJSU Awards 2019 | Your nominees

Published: 9th May 2019, 11:00am

The Annual YSJSU Awards are just around the corner and we have an exciting update! This year we received 100 nominations from students and staff and we can officially reveal your 2019 nominees!

The awards night will take place on Thursday 16th May at 7pm in the Students' Union. Tickets are available for purchase from the Information Point for just £5. Come along and celebrate the fantastic achievement sof students and staff this year. 

 

Employability Development award

Mark Hutchinson
Paul Murtough
Careers Team
Sam Shaw
Nathalie Noret
Connor Blackburn
Rebecca Padgett
Rachel Burke
Jamie Salter
Dale Forsdyke

 

Project of the Year award

Real or Ideal
All About Respect
Haxby Road Buses
Student Sleepout
Fight Racism
Keep our leaf
Lush events
Placement map

 

Feedback award

Anthony Smart
Murphy McCaleb
Hannah Scott
Hannah Cook
Janine Bradbury
Nathalie Noret
Mark Hutchinson
Gregory Cater
Wellbeing team
Rebecca Tamás
Michael Jesitco
Greig Mill

Most Supportive Staff Member of the Year Award

Paige Davis
Jonathan Brown
Amanda Smith
Rebecca Padgett
Katharine Allott
Julie Black
Sam Shaw
Carl Hetherington
Nikki Swift
Kate Whisker-Taylor
Rachel Wicaksono
Rob Creasy
Janine Bradbury
Sarah Fitzgerald
Chris Maunder
Nathalie Noret
Gregory Carter
Sue Jones
Indu Meddegama
Jack Denham
Rob Vaughan
Rowena Godfrey
Emma Maslin
Martin Bond
Gill Simpson
Andrew Thurman
Sarah Mallinson-Howard
Adam Smith
Brendan Paddison
Sarah Lawson-Welsh

 

Service Team of the Year Award

Wellbeing Team
Porters
Careers Team
ILE
Funding Advice Team
SU Bar team
Academic Liaison Team
Thomas Peach

 

Course of the Year Award

Events Management
Psychology
Music
Primary Education
Children, Young People & Families
Computer Science
English Language & Linguistics
Media Production
Film & Media Studies
English Literature

 

Inspirational Teaching Award

Nathalie Noret
Anthony Smart
Mark Hutchinson
Jonathan Brown
Amanda Smith
Sue Shippen
Dai O’Brien
Ian Wilson
Graham Bright
David Zendle
Magdalena Sztencel
Fraser Mann
Beth Bell
Kate Whisker-Taylor
Liesl King
Ruth Matthewson
Gregory Carter
Graeme Callister
Gill Simpson
Andrew Thurman
Rebecca Padgett
Natalie Smith

 

Pedagogic Research Award

Peter Raymond
Graham Bright
David Zendle
Janine Bradbury
Gregory Carter
Adam Smith & Jo Waugh

Inclusive Learning & Teaching Award
leesa Clarke
Rachel Wicaksono
chen Ren
Tiffany Bisby O'Rourke
David Lancaster
Paige Davis
Nathalie Noret

 

 

Postgraduate Community Award

Katie Goodacre
Heather Lukins
Emma Walker
Brenna Purcell

 

Student Engagement Award

Sarah Brown
Rachael Macha
Hannah Scott
Laura Grove
Evie Clowes
Jenny Marchant
Abigail Watson
Tene Dowling
YSJSU RAG Committee

 

Outstanding Contribution to Volunteering Award

Eden Prothero
Jamie Duguid
Hannah Clarke
Hannah Cook
Sally Reid
Hannah Bowden
Lucy Park
Laura Grove
James Andrews
Megan Kane
Tammara Lambley

 

Outstanding Contribution to Academic Representation Award

Bradley Harrington
Hannah Scott
Jenny Marchant
Donna Roe
Katie Laws
Roisin Blackweir
Thomas Barker

 

Outstanding Student Achievement Award

Lydia Hazledine
Adam Dickson
Asanti Das
Evie Clowes
Hannah Dixon
Amy Pollard
Tene Dowling
Beth Kerrigan
Tegan Burnett
Laura Grove

Supporting York St John students to grow, succeed, and have a great time whilst at University

Awards

Our Contacts

York St. John Students' Union
Lord Mayor's Walk
York, YO31 7EX

01904 629 816